top of page

OĹGA BEZAČÍNSKÁ 

Sopranistka Oľga Bezačinská studovala operní zpěv na Konzervatoři v Žilině. Ve studiu operního a koncertního zpěvu pokračovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, ve třídě Prof. Vlasty Huděcové. Již jako studentka byla několikanásobnou vítězkou Celoslovenské soutěže konzervatoří a taky finalistkou soutěže Belveder v Rakousku, díky čemu se v roku 1998 účastnila pěveckých kurzů Carla Bergonziho v Itálii. Už po dobu studia absolvovala celou řadu zahraničních sólových vystoupení s prestižními domácími i zahraničními orchestry, a to ve většině zemí Evropy, jako Itálie, Německo, Belgie, Holandsko, Rakousko, Slovinsko, Portugalsko, Polsko, Dánsko, Maďarsko. 

V roce 2000 se zúčastnila třítýdenního uměleckého turné ve Španělsku se Symfonickým orchestrem Janáčkové filharmonie Ostrava a v roku 2010 a 2011 měsíčního uměleckého turné po Japonsku s Theater Baden bei Wien, kde se představila rolí Musetty z opery G.Pucciniho La Bohéme a rolí Frasquity z opery G.Bizeta Carmen. Představení se konaly i na tak prestižních scénách jako jsou Symphonia Iwakuni v Hiroshimě a Musa Kawasaki Symphony Hall v Tokiu.

Oľga Bezačinská pravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu v Bratislavě, Státní filharmonií Košice, Státním komorním orchestrem Žilina, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně a s Presburg ambasador orchestra Bratislava. Se všemi těmito tělesy absolvovala řadu sólových vystoupení jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Věnuje se i hudebnímu dabingu a to v české i slovenské televizi.

Je vícenásobnou laureátkou Mezinárodní operetní soutěže F.Lehára, kde získala i zvláštní cenu za nejlepší interpretaci operety.

Po dobu studia VŠMU se stala sólistkou bratislavského divadla Nová scéna a sólistkou Komorní Opery SND. Od 1.9.2000 působila jako sólistka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde po dobu třinácti let ztvárnila velké množství rolí jak v operetním, tak v operním souboru.

V roce 2002 získala cenu Národního divadla moravskoslezského za roli “CHRISTINE” v muzikálu “FANTOM OPERY” A.L.Webera.

Oľga Bezačinská pravidelně hostuje ve Státní opeře Banská Bystrica, v Městském divadle Brno, v Moravském divadle Olomouc, v Jihočeském divadle České Budějovice, ve Slezském divadle Opava a ve Státním divadle Košice.

Po úspěšném ukončení doktorandského studia na VŠMU v Bratislavě, se stala nositelkou titulu „Artis doctor“

Na scénách profesionálních divadel se věnuje jak opernímu, operetnímu tak i muzikálovému žánru. Z celého výčtu rolí můžeme uvést:

OPERA – „KAROLÍNA“ Dvě vdovy (B.Smetana), „ADINA“ Nápoj lásky (G.Donizetti), „NORINA“ Don Pasquale (G.Donizetti), „MUSETTA“ Bohéma (G.Puccini), „FRASQUITA“ Carmen (G.Bizet), „ELVÍRA“ Don Giovanni (W.A.Mozart), “ZERLINA“ Don Giovanni (W.A.Mozart), „SERVILIA“ Titus (W.A.Mozart), „ARISTEA“ Olympiáda (J.Mysliveček), „PAPAGENA“ Kouzelná flétna (W.A.Mozart) atd.

OPERETA – „EURIDIKA“ Orfeus v podsvětí (J.Offenbach), „HELENA“ Krásná Helena (J.Offenbach), „SYLVA VARESCU“ Čardášová princezna (E.Kálmán), „MARICA“ Hraběnka Marica (E.Kálmán), „GIUDITTA“ Giuditta (F.Lehár), „LÍZA“ Země úsměvů (F.Lehár), „HANA GLAWARI“ Veselá vdova (F.Lehár), „ANNA ELISA“ Paganini (F.Lehár), „ŽOFKA“ Cikánský baron (J.Strauss), „FRANCESCA CAGLIARI“ Vídeňská krev (J.Strauss), „ADÉLA“ Netopýr (J.Strauss), „JULIE“ Bratránek z Batávie (E.Künnecke), „MARIE“ Lehká kavalerie (F.von Suppé), „Kněžna MARIE“ Ptáčník (K.Zeller), „LÍZA“ Vinobraní (O.Nedbal), „MAGDALÉNA“ Ztřeštěné námluvy (V.Brázda), „SYLVIE“ Modrá růže (G.Dusík), „ANIČKA“ Hrnčířský ples (G.Dusík), „BESSIE“ Uličnice (J.Beneš), „MARCELA“ Hledám děvče na boogie woogie (J.Stelibský),“MARY LOYD“ Vévodkyně ze Chicága (E.Kálmán), „HUGETTA“ Král tuláků (R.Friml), „MYLADY DE WINTER“ Tři mušketýři (R.Friml) atd.

MUZIKÁL – „CHRISTINE“ Fantom opery (E.L.Weber), „ELISA DOOLITL“ My fair lady (C.Loewe), „IRENA MOLLOY“ Hello Dolly (J.Herman), „ELIŠKA“ Noc na Karlštejně (K.Svoboda), „ESMERALDA“ Zvoník u matky boží (D.Fikejz), „NASTĚNKA“ Mrazík (B.Urbánek) atd.

bottom of page